Skip to main content

Pluskwy domowe to poważny problem, który może dotknąć mieszkanie każdego z nas niezależnie od statusu społecznego. Wystarczy nocleg w miejscu, w którym bytują te pasożyty, by rozprzestrzeniły się również w naszym domu. Ich pozbycie się domowymi metodami zazwyczaj bywa nieskuteczne, ze względu na fakt, że bytują one i składają jaja w trudno dostępnych miejscach i szczelinach. Na szczęście, istnieją skuteczne metody walki z tymi podstępnymi owadami. Jedną z nich jest zamgławianie metodą ULV.

 

Dlaczego należy pozbyć się pluskiew domowych?

Nikt z nas nie lubi żyć ze świadomością, że miejsce w którym mieszka jest zarobaczone. Warto jednak wiedzieć, że pluskwy to nie tylko problem estetyczny, z powodu widocznych jaj, odchodów czy przemieszczających się dorosłych osobników. Pluskwy domowe kąsają ludzi i zwierzęta domowe, co jest bardzo nieprzyjemne, może powodować reakcje alergiczne oraz wtórne zakażenia (w wyniku rozdrapywania śladów ugryzień). I choć pluskwy, wbrew obiegowej opinii nie roznoszą chorób, dla własnego komfortu lepiej wytępić je z miejsca zamieszkania.

Jak działają środki na pluskwy?

W środkach biobójczych, które wykorzystywane są również przy zamgławianiu metodą ULV stosuje się substancje chemiczne. Rozpylone na powierzchni przylepiają się do ciała owada powoli wnikając do jego organizmu. Co więcej, często osiadają również na odnóżach pluskwy przez co spożywa je ona razem z pożywieniem. Dzięki temu owad szybko zostaje zatruty i ginie w przeciągu kilku godzin od kontaktu ze środkiem. Warto w tym miejscu dodać, że obecnie w zwalczaniu pluskiew wykorzystuje się zarówno środki chemiczne, jak i biologiczne, które są znacznie mniej groźne dla człowieka oraz środowiska.

Zamgławianie metodą ULV – na czym właściwie polega?

Zwalczanie pluskiew domowych za pomocą metody ULV polega na rozpylaniu cieczy roboczej, czyli mieszanki koncentratu środka owadobójczego wraz z wodą za pomocą zimnej mgły. W procesie tym wykorzystuje się urządzenie, które tworzy mikroskopijne cząsteczki płynu. W porównaniu z tradycyjnym opryskiem są one nawet 10 krotnie mniejsze, ich rozmiar wynosi bowiem zaledwie 20 mikronów. Co ważne, w niewielkich kropelkach powstających w czasie zamgławiania metodą ULV środek biobójczy znajduje się w postaci mikrokapsułek, które pozostają zamknięte do czasu aż nie nastąpi na nie owad. Dopiero wówczas pękają one rozpraszając trujące składniki na powierzchni jego ciała. To bardzo ważne, ponieważ środek nie traci swoich właściwości po odparowaniu wody i działa znacznie dłużej niż w przypadku innych metod opryskiwania.

Dlaczego warto zdecydować się na zamgławianie metodą ULV?

Nie da się ukryć, że ta metoda walki z domowymi pluskwami ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich są wspomniane wyżej mikrokapsułki, które zapewniają długie działanie – środek działa skutecznie od 2 do 4 tyg. w zależności od temperatury, wilgotności i rodzaju spryskanych powierzchni. Nie jest to jednak jedyny atut tej metody. Nie sposób nie wspomnieć również o wielkości drobin pary wodnej oraz ciśnieniu z jakim są wypuszczane przez zamgławiacz. Dzięki tym właściwościom środek biobójczy ma szansę dotrzeć i osiąść na każdej powierzchni, w każdej szczelinie oraz zakamarku, a to jak wiemy jest niezwykle ważne w skutecznej procedurze odpluskwiania.

Warto wspomnieć również o tym, że zamgławianie metodą ULV obywa się za pomocą zimnej pary, która może być stosowana wszędzie – niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy znajdujących się w nim przedmiotów. Nie ma bowiem negatywnego wpływu na różnego rodzaju powierzchnie czy materiały.
Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla osób zamieszkujących dany budynek – w tym również dla osób z alergią oraz dzieci. Nie ma także negatywnego wpływu na zwierzęta domowe – nie musimy się więc jej obawiać.

Sporym atutem zamgławiania metodą ULV jest również cena tej usługi. Ta metoda usuwania pluskiew jest bowiem znacznie tańsza od wygrzewania mieszkania lub wymrażania pluskiew. Często nie wymaga także powtórzenia.

 

Skuteczność tej metody sprawia, wykorzystywana jest nie tylko w walce z domowymi pluskwami. Z powodzeniem wykorzystuje się je również w przypadku karaluchów, prusaków, mrówek, pcheł oraz innych owadów. Co więcej, metoda ta może być wykorzystywana również przy dezynfekcji pomieszczeń.

Podsumowując, jeśli zmagamy się z obecnością pluskiew domowych musimy mieć świadomość, że większość “domowych metod”, często tak wymagających i kosztownych jak wyrzucanie mebli czy pranie wszystkich ubrań w wysokiej temperaturze najczęściej nie zdaje egzaminu a problem pluskiew wraca po pewnym czasie.

Dlatego też warto skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy w pozbyciu się niechcianych gości.