Skip to main content

Gdy dochodzi do zgonu w mieszkaniu, a ciało nie zostanie odpowiednio szybko zabrane przez firmę pogrzebową, sprzątanie po takim zdarzeniu jest niezwykle trudne i wymaga zastosowania odpowiednich środków czystości oraz ochronnych.

Z tego właśnie powodu zaleca się zlecić sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie profesjonalnym firmom, które świadczą takie usługi. Daje to nam gwarancję, że późniejsze przebywanie w pomieszczeniu, w którym doszło do zgonu będzie bezpieczne dla innych osób. Sprawdźmy, więc jak wygląda sprzątanie po zgonie i z czym się wiąże.

Kiedy należy zlecić sprzątanie i dlaczego?

Sprzątanie mieszkań po zgonach jest tematem rzadko poruszanym i nie mówi się o tym zbyt dużo, dlatego wiele osób uważa, że nie jest ono konieczne lub po prostu nie ma świadomości tego że jest ono po prostu niezbędne. Faktycznie, jeśli bliska osoba umiera naturalnie lub w wyniku choroby, w gronie rodziny, która nad nią czuwa i od razu wzywa odpowiednie służby oraz zakład pogrzebowy – możemy samodzielnie zająć się sprzątaniem mieszkania. Nie zawsze jednak tak się zdarza. Musimy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że do procesów rozkładu ciała dochodzi bardzo szybko – już w kilka godzin po śmierci może dojść do zabrudzenia płynami ustrojowymi czy wydzielinami. Co więcej, w trakcie rozkładu ciało wydziela trujące, toksyczne gazy, które nie tylko odstraszają swoim nieprzyjemnym zapachem, ale również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia innych osób. Profesjonalne sprzątanie i odkażanie jest wówczas niezbędne.

Sprzątanie po zgonie należy zlecić też w sytuacji, w której zgon nastąpił z przyczyn nienaturalnych i mamy do czynienia ze sporym rozlewem krwi, czy rozległymi uszkodzeniami tkanek (np. w przypadku samobójstwa). Dezynfekcja po zmarłym zalecana jest również w sytuacji, gdy do zgonu doszło z innych przyczyn, takich jak przedawkowanie, czy śmierć naturalna, ale zwłoki przebywały w pomieszczeniu przez dłuższy czas.

Dezynfekcja po zmarłym - jak przebiega?

Przejdźmy jednak do najważniejszego, a więc jak właściwie wygląda dezynfekcja po zmarłych przeprowadzana przez profesjonalną firmę. Dzieli się ona na kilka etapów, które są niezbędne, by mieszkanie było na powrót bezpieczne i czyste. Przede wszystkim zaczyna się od oględzin miejsca zgonu, które są niezbędne w celu wybrania najbardziej skutecznych metod dezynfekcji. Następnie z mieszkania wynosi się meble i sprzęty zmarłej osoby. Kolejnym etapem jest demontaż podłogi oraz usuwanie zanieczyszczeń takich jak tkanki, plamy krwi, płyny, na tym etapie zabezpiecza się również ewentualne pozostałe szczątki. Po dokonaniu tych prac dokonuje się dokładnego czyszczenia za pomocą specjalistycznych środków chemicznych neutralizujących toksyny i usuwających zabrudzenia oraz bakterie i pasożyty. Dodatkowo przeprowadza się również mycie suchym lodem oraz ozonowanie, które skutecznie pozwala zneutralizować wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym?

Nie da się ukryć, że śmierć bliskiej osoby wiąże się ze sporymi wydatkami związanymi choćby z kremacją czy uroczystością pogrzebową. Budżet domowy rodziny zmarłego bywa wówczas napięty. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zastanawia się ile kosztuje dezynfekcja po zmarłym. Niestety, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ ceny sprzątania mieszkań po zgonach uwarunkowane są wieloma czynnikami. Wśród nich możemy wymienić chociażby stopień rozkładu ciała, czy ilość zanieczyszczeń takich jak np. plamy krwi. Warto jednak wspomnieć o tym, że profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem po zgonach dokonują najpierw analizy sytuacji, a następnie przygotowują indywidualną wycenę, w której szczegółowo opisane są wszystkie koszty niezbędnych do przeprowadzania procedur.

Dezynfekcja mieszkania po zgonie a Sanepid - czy mogą przeprowadzić kontrolę?

Wiele osób, które straciły bliską osobę w dość makabrycznych okolicznościach, takich jak np. samobójstwo, lub też przez długi czas nie miały świadomości, że członek rodziny zmarł i doszło do daleko posuniętego rozkładu, słusznie obawia się, że mogło dojść do skażenia, które stanowi zagrożenie epidemiczne.
W myśl polskiego prawa sanepid ma pełne prawo przeprowadzić w takiej sytuacji kontrolę oraz zalecić przeprowadzenie dezynfekcji, która ma na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń bądź chorób zakaźnych. Musimy więc liczyć się z tym, że w sytuacji, w której nie przeprowadzimy odpowiednich działań, a inni lokatorzy budynku zgłoszą to do Sanepidu, możemy zostać wezwani do przeprowadzenia profesjonalnej dezynfekcji po zgodnie. Co ważne, polskie prawo nie określa służb czy podmiotów, które mogą się tym zajmować. Sami możemy więc znaleźć profesjonalną firmę, której oferta najlepiej nam odpowiada.

Podsumowując, sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie może stanowić nie lada wyzwanie. Co więcej, w niektórych sytuacjach sprzątanie po zgonie może być nawet niebezpieczne dla osób, które się tym zajmują. Dlatego też w takich przypadkach nie warto działać na własną rękę. Lepiej zaufać profesjonalistom, którzy sprawnie, skutecznie i bezpiecznie rozwiążą problem. Pomoc doświadczonej firmy dysponującej wiedzą, sprzętem i środkami ochronnymi to najlepsze rozwiązanie.